Dž. K. Rouling - Hari Poter

Knjige koje ste čitali, pisci koje volite... "zašto", "zašto ne", "kako" i slične diskusije...
Teliar Draconai
Skandal Sedai
Skandal Sedai
Majstor Tkač
Majstor Tkač
Kuća Martel - Mirosani vitez
Reactions:
Cash on hand: Locked
Deli vezu sa: Ninielom Sedai iz Zelenog Ađaha

Re: Dž. K. Rouling - Hari Poter

Postby Teliar Draconai » 01 Apr 2015, 23:32

Zunni, koliko rečnika želiš da otvorim, samo u glavi ih imam pet? Hoćeš još neki. Ne budi snishodljiv, ne priliči ti.
Argument da je nanosila stvari bez plana, Fredova smrt (ili Džordžova), Molina umešnost u magiji, Džini i Hari. Sve je ovo nabacano bez pravila. Pužorog, takođe. Relikvije su biser poput Pužoroga. Pa i horkruksi su mehanizam koji je čudan.
Dalje, jeste kanon, jer kanon ne pišemo ti i ja, već Roulingova. Da nije tako, neki seriajli bi se završili mnogo ranije nego što jesu.

Možemo biti samo ono što smo. Niti više, niti manje.
[hr]
Telijeve igrarije u tamnici

Zunni
PLIV Moderator
PLIV Moderator
Prihvaćeni
Prihvaćeni
Kuća Erin - Mirosani vitez
Reactions:

Postby Zunni » 01 Apr 2015, 23:59

Zunni, koliko rečnika želiš da otvorim, samo u glavi ih imam pet? Hoćeš još neki. Ne budi snishodljiv, ne priliči ti.
Argument da je nanosila stvari bez plana, Fredova smrt (ili Džordžova), Molina umešnost u magiji, Džini i Hari. Sve je ovo nabacano bez pravila. Pužorog, takođe. Relikvije su biser poput Pužoroga. Pa i horkruksi su mehanizam koji je čudan.
Dalje, jeste kanon, jer kanon ne pišemo ti i ja, već Roulingova. Da nije tako, neki seriajli bi se završili mnogo ranije nego što jesu.
Ni ti uvredljiv, Teliare... Smiri loptu i ne izmišljaj dramu gde je nema...

Nije baš... Ako je neko mislio da bi Hogvortska bitka prošla bez mrtvih likova,podsetio bih ljude da je to, pa, bitka. Tako da ako je neki lik umro to je stvar samo proste logike. Ja jos prevrćem očima kad se setim da je Tirion preživeo više bitki nego neki od najvećih vitezova Sedam kraljevstava.

Što se Moli tiče, tu je dva nivoa. Prvi je svakako ono da je ljubav najmoćnija magija, a da ne pričamo da je sve krenulo od toga da je majčinska ljubav uspela da uradi ono što su smatrali nemogućim. Tematski gledano, Molino ubijanje Belatriks je u harmoniji sa onim što je Lili uradila za Harija. A onda je tu i činjenica da je Moli rodom Pruitova, i da iako to ne znači puno, njena braća su ipak bili jedni od najvećih čarobnjaka svog vremena. Ume Roulingova da provuče da su ipak neke magijske porodice poprilično umešne u magiji. Sam Hagrid je još u prvom delu naveo Pruitove kao jedne od najvećih čarobnjaka...

Pužorog je uvden kako bi nam dao bliskiji uvod u Voldemorovu prošlost. Sami horkruksi su pak, ideja koja se javlja od početka. Mi znamo od 1. dela da Voldemor nije mrtav, i da će se vratiti. Horkruksi su samo odgovor na pitanje zašto on nije umro kada je Lilina magija rikošetirala ubilačku kletvu. A sama činjenica da se prvi horkruks pojavljuje u drugom delu govori da je to oduvek bio plan.

Kanon jeste ono što Roulingova kaže, ali kanon je prvenstveno ono što je ustanovljena činjenica unutar serijala. Deo kanona, koliko god to bilo teško modernim autorima, ne može biti neka pres konferencija, sem ukoliko oni ne razjašnjavaju nešto što je već u knjizi. Tako npr, da uzmem Martina kao primer, njegov odgovor da Kejtlin nije zlostavljala Džona ili da je Sansa varga, nije suštinski ništa novo do "pogledajte malo bolje šta piše tu i tu". Roulingova je otišla dalje od toga i stvorila paralelni svet od svog serijala. Dambldorova seksualna orjentacija, kao što si ti rekao, suštinski nije bitna, ali je nešto što je van okvira serijala.

I za kraj, nemojmo biti bukvalisti. Svakako je da su neke stvari dodavane tokom vremena, i da je Roulingova svakako izbacila neke stvari, ali gledajući priču u globalu, ona je veoma kompaktna. Nema previše digresija, previše odstupanja, i malo je toga što bi neko rekao da je nepotrebno. A to je ono čime se malo, malo autora u žanru fantastike može pohvaliti.

Erin Navan
Zagađenje
Zagađenje
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Kuća Martel - Naslednik
Kuća Martel - Naslednik
Reactions:
Bank: Locked

Postby Erin Navan » 02 Apr 2015, 00:00

In fiction, canon is the material accepted as part of the story in an individual fictional universe.
Dambldorova seksualna orjentacija nije kanon, jer nije deo priče, već izjava pisca na konferenciji.

Image
Sestra bliznakinja Neba al' Niladrijela.
Noli turbare planetas meas!
"Crazy is relative." SW

Teliar Draconai
Skandal Sedai
Skandal Sedai
Majstor Tkač
Majstor Tkač
Reactions:

Postby Teliar Draconai » 02 Apr 2015, 00:13

Pa šta ako je bitka? Postoji toliko likova koji bi mogli da umru pre njega. Besmisleno je, posebno za njih da zaginu tako lako.
I postoji dovoljno u kanonu da mi kažemo da, Dambi je gej. Priča sa Grindevaldom je sasvim dovoljna za to. Posebno kada se uzmu u obzir neke paralele sa stvarni ličnostima i njim.

[hr]

Valera Jonastapav
Polaznica
Reactions:

Postby Valera Jonastapav » 02 Apr 2015, 14:52

Čekaj, tvoj argument je da je Roulingova los pisac jer nije sve osmislila u toj voznji od Londona do Edinburga, svaku pojedinacnu smrt, svaku varijaciju? Kreativni proces je takav upravo jer se menja, neka stvari se dodaju, neke brisu, a ono sto postaje ociglednije svima koji su pazljivije i vise puta iscitavali svih sedam romana, jeste da od osnovne zamisli ona nije odstupala, a sitni tragovi svega toga mogu se naci od samih pocetaka serijala, ukljucujuci tu i horkrukse. Uzimam u obzir i mogucnost da je i tako krupne stvari smisljala u hodu, ali i da je to slucaj, ucinila je to fantasticno jer je uspela da poveze sve konce na nacin koji je zadovoljio i najokorelije obozavatelje serijala, u koje ubrajam i sebe. Smatram i da ona ima i zasluzuje privilegiju da dodaje cinjenice o likovima i dogadjajima i van radnje knjige, jer ona je gospodar Hari Poter univerzuma koji jos uvek zivi, i to ne radi zbog svoje spisateljske manjkavosti, nego da bi udovoljila nama kojima ce, kao sto ona kaze, Hogvorts uvek biti dom :)

Druga stvar, po cemu je bilo cija smrt u jednoj bici smislena odnosno besmislena? Da li to sto je lik dopadljiv treba da mu da nekakvu zastitnu auru? Sto neko, a ne neko drugi nije umro? Meni Fredova smrt i ima smisla, kao sto je Hedvigina simbolizovala gubitak nevinosti, Fredova sluzi da nas podseti da tama moze da unisti i nesto najvedrije u nama. To je moje tumacnjee koje, naravno, ne mora da bude uopste tacno. A i da nije, opet tesko da je nesto sto treba da zbunjuje i predstavlja rupu u prici. Sto se Moli tice, ne znam nista o njenom magijskom obrazovanju sem toga da je zavrsila Hogvorts kao i svi drugi. Potice iz porodice umesnih carobnjaka, ali ni to ne mora da znaci nista. Sa druge strane, svi znamo za primere majki koje kada im je dete ugrozeno, u sebi pronadju neku nadljudsku snagu pa tako pomeraju terete koje ni dvaput veci muskarac ne bi mogao da pomeri. Ono sto je Moli uradila Belatriks bio bi magijski ekvivalent toga, plus u tom trenutku je bila strastvenija od Belatriks jer Belatriks napaja samo mrznja, dok je Moli napajala snazna ljubav I mrznja.
Ne znam kakvu nelogicnost Hari i Dzini predstavljaju i da li je potrebno objasnjavati tinejdzersku privlacnost i ljubav, ali mozda si mislio na nesto drugo?

Meni su u romanu smetale preterane srecne slucajnosti koje su Hariju isle na ruku i to mi je umanjivalo realisticnost price, mada mi je smesno sto pricam o realisticnosti kad se radi o ovoj knjizi :D O tome bih mogla da diskutujem nasiroko...

I, ljudi, iskulirajte malo, keve vam. Nije po prvi put da se na ovom forumu topic pretvori u bitku ega, merenje kome je veci, pozivanje na neke bozanske autoritete itd. Nije problem u tome sto se misljenja razlikuju, ali mi je ton izrazavanja na ovom forumu generalno katastrofa, osionost, snishodljivost, nekada i vredjanje zbog sitnica. Moze sve to na lepsi nacin da se kaze, a ne da se neko ne slozivsi se sa vama oseti kao govno.

Teliar Draconai
Skandal Sedai
Skandal Sedai
Majstor Tkač
Majstor Tkač
Reactions:

Postby Teliar Draconai » 03 Apr 2015, 08:41

Horkruksi, iako se pojavljuju su objašnjeni tek na samom kraju, verovatno jer su bili rep koji nije mogao drugačije da se objasni. A i trebalo je nečime ispuniti tu šestu godinu, zar ne?
Moj argument da je ona loš pisac je u tome što su srećne okolnosti jedina stvar koja postoji u ovom serijalu.
Fredova smrt je nelogična jer ljudi poput Freda i Džordža ne umiru u bitkama. Oni umiru u mračnim uličicama gde ih ubijaju oni poput njih.
Ja ne pričam o Molinoj snazi, ja pričam o Molinoj umešnosti.

[hr]

Erin Navan
Zagađenje
Zagađenje
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Kuća Martel - Naslednik
Kuća Martel - Naslednik
Reactions:
Bank: Locked

Postby Erin Navan » 03 Apr 2015, 10:57

Mislim da nije realno reći da su horkruksi zakrpa da se održi radnja i ispuni knjiga.
Upravo na postojanju horkruksa se temelji čitava radnja knjiga, jer da horkruksa nije bilo, Voldermot ne bi mogao da se vrati, i svega ovoga ne bi bilo.
S druge strane, tvrdnja da postoje pravila pod kojima se umire je neprihvatljiva.
Podseća me na mene, kad sam, kao klinka, gledala horor filmove, pa posle njih (u recimo 2-3 ujutru) trebala da se popnem na sprat (struktura kuće nam je takva da su spratovi potpuno odvojeni, a stepenice su sa spoljne strane, a mi koristimo jedan sprat za spavanje, a na drugom su dnevni boravak, kuhinja, itd.) i morala da pređem preko dvorišta, a okolo je mrak, i ja se tešila da u hororima nikad ne strada neko kao ja, i da su oni koji stradaju na ovaj ili onaj način doprineli tome. To je utešan, ali nerelan pogled na smrt. Smrt ne pita ni kad ni kako. Ako je neko u ratu, taj neko može i da pogine. Druga je stvar što pisci ne vole da ubijaju voljene likove. Ali to je nerealno. Mada mislim da npr. Martin preteruje, ima logike u tome da ginu i dobri i loši.
► Show Spoiler

Image
Sestra bliznakinja Neba al' Niladrijela.
Noli turbare planetas meas!
"Crazy is relative." SW

Nur al'Mersen
Aes Sedai Žutog Ađaha
Aes Sedai Žutog Ađaha
Reactions:

Postby Nur al'Mersen » 03 Apr 2015, 12:02

(struktura kuće nam je takva da su spratovi potpuno odvojeni, a stepenice su sa spoljne strane, a mi koristimo jedan sprat za spavanje, a na drugom su dnevni boravak, kuhinja, itd.)
Off Topic
Haha. Isti problem! :D Kad sam bio mali imao sam velikih problema da idem sam na spavanje :D A da ne pričam o tome da do skoro nismo imali wc na donjem spratu. Bilo je perioda kada ni u sred bela dana nisam smeo sam da odem u wc pa je neko morao sa mnom! :D
U suštini se slažem da nije loš pisac. Ja sam zaista uživao čitajući je! :)

Image Not today.

Valera Jonastapav
Polaznica
Reactions:

Postby Valera Jonastapav » 05 Apr 2015, 21:01

Cisto sumnjam da bi Roulingova dozvolila da sama ne zna odgovor na pitanje koje smo svi u jednom trenutku postavili - Kako je Voldemor preziveo Avadu Kedavru koja se odbila od Harija? - toliko dugo. Pretpostavljam da su grube crte plana bile uoblicene od samog pocetka, mozda ne nuzno u obliku horkruksa kakve ih danas znamo. Ali, opet, to je samo pretpostavka, moguce je i da si ti u pravu.
I ovo za Moli te u sustini razumem. I Zuni i ja smo ponudili neka objasnjenja, koja mogu, a i ne moraju da drze vodu.
Jedino za Freda mislim da gresis. Upravo to sto je Erin rekla, smrt ne bira vreme ni nacin na koji ce da nas uzme. Nema tu nekog velikog smisla niti smrti po zaslugama.

Narcisa Black
Glad
Glad
Aes Sedai Plavog Ađaha
Aes Sedai Plavog Ađaha
Reactions:
Deli vezu sa: Ashom Vinstarom Aes Sedai Zelenog ađaha

Postby Narcisa Black » 07 Apr 2015, 17:59

Potpuno podržavam Valeru u svemu što je rekla. I, zaista bih volela da se diskusije ne pretvaraju u priče: Ja sam u pravu! jer niste vi ti koji su pisali knjigu o kojoj se raspravlja i nikada ne možete sa sigurnošću da tvrdite da je vaše mišljenje ispravno ako ga sam pisac nije potvrdio.
Mislim da
merenje kome je veci
je besmisleno jer smo već utvrdili da nije ni Zunnijev ni Teliarov. :D

Image

Landor Lohikarma
TV Moderator
TV Moderator
Tamirlin Tron
Tamirlin Tron
Kuća Lanister - Naslednik
Kuća Lanister - Naslednik
Reactions:

Postby Landor Lohikarma » 08 Apr 2015, 10:46

Super je Hari Poter.
merenje kome je veci
je besmisleno jer smo već utvrdili da nije ni Zunnijev ni Teliarov. :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Okreni se, sviće.

Minato
Dežurni Krivac
Dežurni Krivac
Prihvaćeni
Prihvaćeni
Kuća Tirel - Naslednik
Kuća Tirel - Naslednik
Reactions:

Postby Minato » 14 Apr 2015, 12:34

Horkruksi, iako se pojavljuju su objašnjeni tek na samom kraju, verovatno jer su bili rep koji nije mogao drugačije da se objasni. A i trebalo je nečime ispuniti tu šestu godinu, zar ne?
Moj argument da je ona loš pisac je u tome što su srećne okolnosti jedina stvar koja postoji u ovom serijalu.
Fredova smrt je nelogična jer ljudi poput Freda i Džordža ne umiru u bitkama. Oni umiru u mračnim uličicama gde ih ubijaju oni poput njih.
ovako, fred i džordž nisu kriminalci, da završe u mračnoj ulicici, oni su prije svega buntovnici,a takvi ne bježe od bitke protiv nadmoćnog autoriteta...

Bela je moćna vještica, i umješna, ali luda ko struja... i ja nju nikad ne bih stavio u red super moćnih... ubila je moli pa šta? moli je član reda feniksa, moli je čistokrvna, moli je završila H... takođe imala je onaj sat koji joj je uvijek govorio gdje je i kako je svaki član njene porodice... problem je što tebi domaćica ne može biti pametna, moćna i sposobna, što nema veze sa mozgom...
sama bela nije toliko moćna niti je moli toliko bezveze
kao borile se džini, hermiona i luna protiv bele i nisu joj mogle ništa? hm ovako da li je ijedna od njih nju napadala neoprostivim i drugim mračnim kletvama? ne! a prva koja je napala je i ubila!

a je li Rouling loš pisac? naravno, ako smo snobovi koji čitaju samo klasike. onda su svi fantasy pisci loši

Gubiš se.

Dolaze po tebe, ali tebe više nema.

Zunni
PLIV Moderator
PLIV Moderator
Prihvaćeni
Prihvaćeni
Reactions:

Postby Zunni » 14 Apr 2015, 22:25

ovako, fred i džordž nisu kriminalci, da završe u mračnoj ulicici, oni su prije svega buntovnici,a takvi ne bježe od bitke protiv nadmoćnog autoriteta...

Bela je moćna vještica, i umješna, ali luda ko struja... i ja nju nikad ne bih stavio u red super moćnih... ubila je moli pa šta? moli je član reda feniksa, moli je čistokrvna, moli je završila H... takođe imala je onaj sat koji joj je uvijek govorio gdje je i kako je svaki član njene porodice... problem je što tebi domaćica ne može biti pametna, moćna i sposobna, što nema veze sa mozgom...
kao borile se džini, hermiona i luna protiv bele i nisu joj mogle ništa? hm ovako da li je ijedna od njih nju napadala neoprostivim i drugim mračnim kletvama? ne! a prva koja je napala je i ubila!

a je li Rouling loš pisac? naravno, ako smo snobovi koji čitaju samo klasike. onda su svi fantasy pisci loši
Belatriks jeste izuzetno sposobna. Samo je ovde Roulingova veoma lepo podvukla da nije bitno koliko si jak, vec bukvalno kolika je snaga onoga sto branis. Nesto kao knez Lazar :)

Teliar Draconai
Skandal Sedai
Skandal Sedai
Majstor Tkač
Majstor Tkač
Reactions:

Postby Teliar Draconai » 15 Apr 2015, 09:54

Nisam pričao o tome da su kriminalci, iako na jedan način jesu. Fred i Džordž nisu delovali kao neko za prvu borbenu liniju, zato je i čudno što su tu.

Što se Moli tiče, nisi shvatio šta sam ja napisao. Nije problem što je ona umešna, problem je u tome što je ona jednaka sa Belatriks, za šta nije bilo direktnih osniva u knjigama. Gledano unazad ih ima, ali ništa nije vodilo ka tome.
A domaćice su najumešnije žene koje poznajem.

Nrćeš verovati, ali nekoliko godina unazaf ne čitam klasičnu beletristiku, izgubila je čar. Unutar žanra, Roulingova je loš pisac. Bolji od nekih drugih, ali u suštini loš pisac.

[hr]

Cvija
Lutalica
Lutalica
Reactions:
Deli vezu sa: Keira Knightley

Postby Cvija » 15 Apr 2015, 11:31

, Roulingova je loš pisac. Bolji od nekih drugih, ali u suštini loš pisac.
:lol: :lol: :lol:

Return to “Polica za knjige”