92. dodela Oskara (09.02.2020.)

Erin Navan
Zagađenje
Zagađenje
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Kuća Martel - Naslednik
Kuća Martel - Naslednik
Reactions:
Cash on hand: Locked
Bank: Locked

Re: 92. dodela Oskara (09.02.2020.)

Postby Erin Navan » 11 May 2020, 12:48

11.05.2020.-17.05.2020.
Za ovu nedelju smo se dogovorili da gledamo 8. i 13.

"Dvojica papa" i "Zec Džodžo".
Pišite kako budete gledali. :D

18.05.-24.05.
Ove nedelje gledamo 31. i 35.

"One su bombe" i "Priča o braku"

25.05.-31.05.
Na redu su 1. i 27.

"1917" i "Male žene"

01.06.-07.06.
Ove nedelje filmovi pod brojevima 33. i 51.

"Parazit" i "Džoker"

08.06.-14.06.
Ove nedelje filmovi pod brojevima 39. i 47.

"Roketmen" i "Ford protiv Ferarija"

15.06.-21.06.
Stigli smo na 15. i 28.

"Izgubio sam svoje telo" i "Medena zemlja"

22.06.-28.06.
Za ovu nedelju 3. i 52.

"Bilo jednom u... Holivudu" i "Džudi"

29.06.-05.07.
Idemo na 20. i 45.

"Kako da dresirate svog zmaja 3" i "Telo Hristovo"

Image
Sestra bliznakinja Neba al' Niladrijela.
Noli turbare planetas meas!
"Crazy is relative." SW

Polly
Lutalica
Reactions:

Postby Polly » 16 May 2020, 15:48

Da probijem led... :D

The Two Popes

Film mi je bio iznenađujuće dobar. Iznenađujuće zato što sam zbog teme očekivala da će biti dosadnjikav, ali sam zaboravila da zapravo često volim takve filmove. Uživala sam u dijalozima pape Benedikta i pape Franje (zvat ću ih tako u ostatku teksta da ne stvaram pomutnju osobnim imenima i tko je kada bio prošli papa, budući papa...). Svidjelo mi se i što je ubačen humor:
► Show Spoiler
Meni je pomalo nevjerojatno da oni moraju stalno biti u tim misnim haljinama u Vatikanu (ili je to samo tako u filmu?). :-o

Osvježenje u filmu bio mi je i dio iz prošlosti pape Franje. Istina, možda je moglo i bez toga, nije mi to utjecalo na tijek filma, no meni je bilo dobro saznati nešto i o povijesti Argentine, s obzirom da mi je to totalna nepoznanica.

Papa Franjo prikazan je kao skroman i jednostavan, no je li to baš tako? Nekako imam osjećaj da su njega namjerno portretirali kao veliku suprotnost papi Benediktu i da su se vodili onime kako ih narod uglavnom doživljava, a sigurna sam da postoji tu još dosta nijansi kojih se nisu dotaknuli. Ne kažem da mi to smeta, ionako je samo film u pitanju, ali morala sam spomenuti.

E da, i gledanje utakmice na kraju dobro je zaokružilo cijeli film.

Minato
Dežurni Krivac
Dežurni Krivac
Prihvaćeni
Prihvaćeni
Kuća Tirel - Naslednik
Kuća Tirel - Naslednik
Reactions:

Postby Minato » 20 May 2020, 01:17

Dvojica papa onako. Sem onog dijela u vrtu gdje raspravljaju ništa zanimljivo. S obzirom na to kakvu organizaciju vode prikazani su mi previše holivudski

Džodžo zec zato me prosuo. Prejak film baš onakav kakve volim. Dječije naivan a tako ozbiljan. I na momente tužan. Na momente zabavan

Gubiš se.

Dolaze po tebe, ali tebe više nema.

Polly
Lutalica
Reactions:

Postby Polly » 20 May 2020, 14:54

Jojo Rabbit

Ne dijelim oduševljenje s Minatom, ali ne mogu reći ni da mi je film loš. Jednostavno mi je nedostajala neka karika da mi sve to lijepo sjedne. Kada bih morala iskoristiti samo jednu riječ da ga opišem, bila bi to - simpatično. Dobra ideja s izmaštanim Adolfom i pogled na rat kroz oči djeteta, sviđaju mi se boje i to što je ozbiljnoj temi pristupljeno razigrano... Ipak mi to nije dovoljno da mi se svidi cijeli paket.

Erin Navan
Zagađenje
Zagađenje
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Kuća Martel - Naslednik
Kuća Martel - Naslednik
Reactions:

Postby Erin Navan » 21 May 2020, 14:52

Zec Džodžo

Slažem se ovde s Polly.
Shvatam šta je pesnik hteo da kaže, ali po meni nije to i uspeo.
Mel Bruks je jednom rekao "Verujem da sam jedini Jevrejin koji je od Hitlera imao koristi".
G. Vaititi... Trebalo je tako i da ostane. Nije svako Mel Bruks, i zapravo samo je jedan Mel Bruks

Da citiram "Bitange i princeze" 4x13
Kazo: De, gle ovo. Isti tip je i scenarist, i redatelj, i producent... I glumac!!!
Robi: Kaj? Pa to znači da je sposoban, ne?
Kazo: E ne. To znači ili da je totalni šizofrenik ili je to takav low budget...

Pošto film, evidentno, nije low budget, a ni Taika Vaititi ne deluje kao šizofrenik, onda verujem da je utripovao da je sposobniji nego što jeste.

Ne znam s kog kraja da počnem, pa ću početi od toga da mislim da mu svakako nije bilo mesto u nominacijama za najbolji film i najbolji adaptirani scenario. (I iskreno sam šokirana što ga je dobio, ali s druge strane, nisam čitala knjigu...) Možda ne mogu da odvojim ono što smatram lošim scenariom od glume, pa onda kritikujem i nominaciju Skarlet Johanson, a nije žena, zapravo, ništa kriva.

Ne kažem da nije moguće snimiti ozbiljan film, smešten u istorijski teškom trenutku, a da nosi vedru notu.
Ali kažem da ovaj film to nije

Glumci su mahom dobri. Klinci su odlični.
Ali groteskno nije dovoljno groteskno, pa bude žalosno.
"Nemački" naglasak je smešan. General fon Klinkerhofen se obrće u grobu.
Ono što hoću reći, kad se već dohvatih naglaska.
Glumiti naglasak ima smisla u "Alo, alo!" gde se naglaskom stavlja do znanja da li je neko Francuz, Nemac, Englez, ili Italijan. Ali "Alo, alo!" je 40 godina stara TV komedija. (I uradili su bolji posao, s komične strane)

Uh. Počela sam malo namrštena, a završila mnogo namrštena. Planirala sam i neku lepu reč da kažem, ali sad već ne vidim ništa lepo što bih mogla reći, jer je i zaplet pun rupa, i eto meni nije jasno
► Show Spoiler
film je iz Džodžove perspektive, scena s pertlom mi je... izvandredna, ali nekako imam utisak da su neke stvari prosto prepuštene same sebe. A krajnje nelogične.

Image
"Crazy is relative." SW

Polly
Lutalica
Reactions:

Postby Polly » 23 May 2020, 13:32

Erin, dobar osvrt! (Usput, zašto se ne može reagirati na tvoj post? :D )

Kopka me je li autor filma Jojo Rabbit razmišljao i o mlađoj publici. Mi sad ovdje možda i cjepidlačimo jer imamo više znanja i (filmskog) iskustva, a baš me zanima koliko bi mi se svidio da sam ga gledala s 15.

Bombshell

Iako se redovito nasekiram, često gledam filmove i čitam knjige s tematikom zlostavljanja (pritom ne mislim samo na nasilje nad ženama). Tako sam se i ovdje sto puta naživcirala do kraja filma, a opet mi je bio dobar. Bilo je zbilja neugodno gledati neke scene
► Show Spoiler
Kako sam odabrala film jer u njemu glumi Charlize Theron, moram se i ovako javno šokirati što je ta nekad meni najljepša glumica uradila od sebe. :-o Njen lik mi je onako, li-la.
► Show Spoiler
Dojmilo me se i ono pred kraj kada
► Show Spoiler
Gledala sam dosta filmova i serija gdje je radnja smještena u neku TV kuću i ono što sam primijetila jest da su dijalozi uvijek toliko brzi da ih jedva ulovim. :D Tako i ovdje na nekim mjestima.

Ne znam, tematski mi je film bio toliko zanimljiv da sam sve ostale moguće mane stavila po strani. Naravno, nije savršen, tu mi je negdje u rangu s The Two Popes, ali već sam ga preporučila dalje jer me zanimaju reakcije.

Erin Navan
Zagađenje
Zagađenje
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Kuća Martel - Naslednik
Kuća Martel - Naslednik
Reactions:

Postby Erin Navan » 24 May 2020, 17:19

Opet se nadovezujem na Polly... :D
(Na postove admina može da se lupi reakcija samo ako su poslati iz quick reply box, a ja to baš retko radim.)

"One su bombe" mi je dobra priča, dobro postavljena, i gluma mi se sviđa.
Tema je aktuelna. I koliko god da se priča o njoj, nedovoljno se priča. Na žalost.
Zamerki... za divno čudo, nemam.

A ono što je Polly rekla je sasvim tačno:
► Show Spoiler

Image
"Crazy is relative." SW

Polly
Lutalica
Reactions:

Postby Polly » 25 May 2020, 08:43

Da, sjećam se toga što si napisala u spoileru, zaboravila sam na taj detalj dok sam pisala... Zaslužuju još jedan: fuj!

Marriage Story

Padam na dijaloge, što ću... Samo zbog scene svađe zaslužio je film visoku ocjenu, sve ostalo bio je bonus. Sviđa mi se, što bar kod mene, film nije tražio da biram stranu, i Nicole i Charlie imaju i pluseve i minuseve. Oboje su radili greške, što i jest ljudski i što cijeli film čini životnijim. Dvije stvari nisu mi se svidjele: iritantno dijete (zbog čega se nisam mogla dovoljno uživjeti u njihovu borbu za skrbništvo) i pjesme koje pjevaju na kraju (ona kod Nicole je još i bila nekako uklopljena, iako je moglo i bez te scene, dok mi je njegova bila bezveze, ionako je to kako se osjeća rečeno kroz razgovor i njegove izraze lica). Ne stignem više pisati, uključit ću se u raspravu, ako je bude.

Erin Navan
Zagađenje
Zagađenje
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Kuća Martel - Naslednik
Kuća Martel - Naslednik
Reactions:

Postby Erin Navan » 25 May 2020, 11:14

Ako se ostali ne jave, neće je biti. (apropo "Priče o braku"), ali da ne ispadne da idem za tobom i slažem se celo vreme, da se ja vratim na "Dvojicu papa" koje i jesam prve odgledala. :D

Ne volim drame, jer mi obično ostave pepeljast ukus u ustima.

Ali ova priča je urađena na jedan jako lep način, i mada je sigurno ulepšan i odnos između dvojice papa, meni se jako sviđa i deluje mi realno.

Bavi se realnim problemima sa kojima se crkva suočava i različitim načinima za njihovo rješavanje.
Ovo nije lagana priča, ali je ispričana na dovoljno lagan način da može da se odgleda bez mučnine, a opet na dovoljno ozbiljan, da bude jasno da je film ozbiljno pristupio problematici.

Na mene su poseban utisak ostavile scene
► Show Spoiler
Volim i Hopkinsa i Prajsa, i sviđa mi se način na koji su oslikali pape.

Image
"Crazy is relative." SW

Polly
Lutalica
Reactions:

Postby Polly » 28 May 2020, 08:24

Little Women

Knjiga "Male žene" završila mi je na listi za čitanje nakon što sam pogledala jednu epizodu "Prijatelja", ali kada je stigla na red - nisam uopće bila oduševljena. S obzirom na brojne adaptacije (ne samo filmske), zaključila sam da je roman u SAD-u značajan, ali do mene nije uspio doprijeti.

S druge strane, film mi je čak bio zanimljiv. Ne nešto što bih pod svaku cijenu opet gledala, ali dovoljno dobar da mi drži pažnju 2 sata. Lijepi kostimi, odlični glumci (Saoirse Ronan mi je kao stvorena za ulogu Jo), dobro pogođen ugođaj, a kad se tako sažetije prikaže radnja, čak nije ni dosadno. Malo mi je zasmetao nelinearni prikaz radnje, ne shvaćam čemu to.

Izdvojit ću i nekoliko rečenica koje su mi se urezale u sjećanje:
► Show Spoiler

Erin Navan
Zagađenje
Zagađenje
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Kuća Martel - Naslednik
Kuća Martel - Naslednik
Reactions:

Postby Erin Navan » 30 May 2020, 22:18

Priča o braku

Početak filma me toliko oduševio, onaj deo kad pišu pisma, da sam na par minuta zaboravila da gledam dramu, i da koliko god da je lepo, verovatno neće trajati.
Onda sam se setila, i pomislila: “uh, kako li će ovo da zeznu?”
“Srećom”, odmah mi bi objašnjeno da su kod bračnog savetnika i da su već zeznuli. :D

Sve je nekako... splet okolnosti.
► Show Spoiler

Image
"Crazy is relative." SW

Minato
Dežurni Krivac
Dežurni Krivac
Prihvaćeni
Prihvaćeni
Kuća Tirel - Naslednik
Kuća Tirel - Naslednik
Reactions:

Postby Minato » 01 Jun 2020, 00:34

Bračna priča. Bojao sam se da će me smoriti. A u stvari nije uopšte. Što je čudno. Po meni sjajan prikaz kako u braku ljubav nije dovoljna. Treba mnogo više da brak bude brak. A i odličan prikaz kako su advokati bili i ostali sile zla 😁
1917. Mrzim istorijske filmove jer kao neko ko odlično zna istoriju znam šta će se desiti. Nekako i kad lik uspije u životu i čini se da je srećan glasić u mojoj glavi govori "Za 10 godina će izbiti rat i svi ćete da zaginete".
Ali opet koliko god ih mrzio volim ih i gledati. Znam čudno je. Vama. Meni u mojoj glavi sve to ima savršenog smisla.
Ovaj film me nije oduvao ali mi se izuzetno dopao. Ima finu dozu emocija. Napetosti i atmosfera je uvijek kao po ivici žileta.
Male žene. Divan film zaista. Glumačka ekipa super, priča zanimljiva, obična i ljudska.
4 sestre 4 svijeta, ali istog solarnog sistema.
Žao mi je bet i ono što me zanima je li se ona stvarno udala ili je to samo ono što urednik traži za knjigu?
One su bombe. Mrzim Fox news. Oni su smeće. Pink i Hepi na steroidima. Ali su moćni i odvratni u svojoj moći.
Tema je mnogo bitna i važna. Aktuelna. Ali izvinite molim vas. Ako tebe neko seksualno iskoristi a ti to dozvoli zarad lične koristi to nije zlostavljanje već prostitucija.
Ipak to ne opravdava one gnusobe. Počev od Rodžera pa do Bila O Rajlija. Apsolutno ne sumnjam da su to radili. Bil ima takvu facu da me ne bi iznenadilo da je serijski pedofil. Jer je tip pun govana. I predmet ismijavanja mnogih komičara. Ove glavne koje su kao digle glas nisu uopšte heroji neki. Čista nova poslovna transakcija. Brine me šta je sa onim koje nemaju glas ili moć. Onim ženama koje se nisu prostituisale za milionske ugovore.

Gubiš se.

Dolaze po tebe, ali tebe više nema.

Zunni
PLIV Moderator
PLIV Moderator
Prihvaćeni
Prihvaćeni
Kuća Erin - Mirosani vitez
Kuća Erin - Mirosani vitez
Reactions:

Postby Zunni » 01 Jun 2020, 03:59

DVOJICA PAPA

Za one koji ne znaju, Džil Rakelshaus je jedna od najčuvenijih republikanskih feministkinja u Sjedinjenim Američkim Državama. Bila je supruga Vilijama Rakelshausa, poznatog zamenika državnog tužioca koji je bio deo "Masakra subotom uveče". Međutim, u svoje ime, Džil je bila šampion propalog Amandmana o jednakim pravima, Republikanka koja se zdušno borila za pravo na abortus i jednakost među polovima. Ona je bila jedno od poslednjih lica onoga što je bila "Linkolnova partija". Doba njenog aktivizma se čini da je daleko gotovo kao Antička Grčka. Jednostavno, američko društvo dubokih podela nema mesta za Džil Rakelshaus ili njenog supruga koji su svoj politički život našli u pružanju ruke drugoj strani tzv. bipartizanizam. Upravo je to i priča o dvojici papa, koji se nalaze na različitim stranama dogmatskog i kulturološkog spektra.

Film koji smo izabrali nije samo priča o dvojici izuzetnih individua, to je pre svega veoma tačan prikaz muka ne samo Katolicizma, već i svake svetske religije u 21. veku. Konzervatizam i liberalizam kao dualizam modernog društva su se prelili u svaki aspekt našeg života. Tako je postavljen i ovaj film - papa Benedikt XVI kao konzervativni sveštenik i Papa Franja kao liberalni sveštenik - jednostavno, dvojica ljudi koji suštinski imaju veoma malo zajedničkog, pored titule koju nose. Medjutim, u jednom trenutku bivaju spojeni u zamku Gandolfo i tu pocinje prica koja je sustinski predivna. Cela dinamikadvojice pape me podseca na jedan intervju koji je otac Gojko Perovic, rektor cetinjske bogoslovije, imao za jedan crnogorski medijum. Da parafraziram oca Gojka, umesto što tražimo ono po čemu se razlikujemo, zar nije bolje da krenemo od onoga oko čega se stvarno možemo složiti. Upravo tako, pružajući ruku, dvojica papa nalaze sopstvenu svrhu - Benedikt kao neko ko razume da se svet kreće prebrzo za njega i da je za njegovu Crkvu bolje da se skloni kako bi došao neko ko ima tu energiju da preživi izazove modernog vremena. S druge strane, Franja dobija taj veoma bitan znak od Boga koji mu govori da još uvek nije vreme da se povuče. A to su obojica naučili od onoga drugoga, što postaje neraskidiva veza između njih.

Konzervatizam nasuprot liberalizmu unutar religija je gotovo viševekovno pitanje. Odnos dvojice papa me je podsetio, kao što bi svakog Trekija, na odnos između kai Vin i vedeka Bareila, pa i Kai Opake. Posebno je interesantna priča o veoma spiritualnim ljudima koji žrtvuju sopstvene ideale zarad većeg dobra. Sarađujući sa vojničkom huntom, Franja pokušava da spasi što se spasiti može, na isti način kao što otkrivamo da je Kai Opaka bila kolaboracionista Kardasijancima kada im je podmetnula gde se nalazi jedna grupa bajoranskog Otpora i time spasila 1200 života - po cenu i sopstvenog deteta. Međutim, život nije bio tako naklonjen Franji i njegovi pokušaji da uradi neko dobro, osujećeni diktaturom u Argentini, su utabali put pokajanja koji je trajao gotovo 2 decenije. Pre nekog vremena sam nešto malo istraživao, kada sam ovaj film prvi put odgledao, i znam da sam našao nekoliko izjava koje nedvosmisleno govore da Franja zaista nije sarađivao sa diktaturom i da se ne može govoriti o nekoj odgovornosti za zločine koji su drugi počinili tih godina.

Živimo u dobu ogromnih podela. Linkolnova partija je postala Trampova partija. Bilo da govorimo o progresivnim idejama ili o konzervativnim idealima, čini se da se obe strane optužuju za radikalizam. Međutim, ova sjajna priča ispričana na najklasičniji mogući način je zaista primer kako ta dva podeljena sveta mogu sarađivati i biti čak i ujedinjeni prijateljstvom i verom. Upravo je i ta vera pokretačka snaga koja je dovela do prekretnice u životu dvojice papa.

Nadam se da nisam smorio... Bilo je zadovoljstvo gledati ovaj film ponovo (jer je Erin tako rekla da se mora!) i apsolutno je zasluženo na ovoj listi. Prajs je dokazao koliko je ekspresivan kao glumac i jako mi je drago što je dobio prostora da pokaže svoj talenat (kao što je to učinio i u "Igri prestola"). Ser Entonija Hopkinsa je bespotrebno komentarisati jer je on maestralan gde god se pojavi. A kada takva dva glumca postanu fokus u gotovo teatralnoj režiji, dobijete zaista vrhunski film.

Polly
Lutalica
Reactions:

Postby Polly » 02 Jun 2020, 10:53

1917

Već dva dana smišljam što napisati o filmu, podijeljena su mi mišljenja.
Nagrada za kameru definitivno zaslužena, no nekako sam stekla dojam kao da su sve podredili tome, kao da je bilo najvažnije da taj dio štima savršeno, a sve ostalo kako ispadne. U prvih četrdesetak minuta sam uživala, bilo je dinamično, zanimljivo, duo je dobro funkcionirao zajedno i mislila sam da je to to, da će jednako nastaviti do kraja. Od trenutka kada
► Show Spoiler

gubi mi se sva čarolija filma. Postaje donekle predvidljivo što će se dogoditi, čak mi ni "prepreke" nisu bile interesantne. Kamera predivna, ono kad lik hoda noću je nešto predivno, bez obzira na ratno stanje, izgleda zadivljujuće.

Return to “Ultimativni oskarovski izazov”