Sudar strip titana: DC v Marvel

Zunni
PLIV Moderator
PLIV Moderator
Prihvaćeni
Prihvaćeni
Kuća Erin - Mirosani vitez
Reactions:
Cash on hand: Locked

Sudar strip titana: DC v Marvel

Postby Zunni » 03 Nov 2014, 20:41

Da nas je neko pre deset godina upitao o adaptacijama stripova i stvaranju celih univerzuma dva najveća giganta, rekli bismo "Kamo sreće" (ili bi barem neki od nas to tako prokomentarisali :D ). Međutim, ono što je prethodne decenije izgledalo kao san, u ovoj se pretvorilo u potpunu realnost. Dve najveće izdavačke kompanije u svetu stripova su postavile temelje za stvaranje serijala filmova koji će izgraditi celokupne univerzume u kojima će se njihovi junaci boriti. Doba pojedinačnih adaptacija je gotovo. Doba dva formirana sveta stripova je tu... Sviđalo se to vama ili ne :D

Ideja o združivanju strip junaka uvek je postojala, međutim za filmske potrebe, to i nije išlo lako. Određeni strip junaci su se držali svojih zasebnih univerzuma, sa tek ponekim gostovanjem. Prvi koji je to promenio je Marvel. Ova kompanija je polako počela da sprema dosad neviđeni kinematografski univerzum, sa filmovima koji su veoma usko povezani. Ovakav pristup Marvelu je omogućio apsolutno neosporiv uspeh prethodnih nekoliko godina sa tek ponekim promašajem. Marvel je naime sve to radio veoma pažljivo, podelivši projekat na tri dela:

1. Prvi deo je bio "okupljanje Osvetnika". Kompanija se fokusirala na stvaranje nekoliko uspešnih početaka, pa su tako u prvoj fazi predstavili početke Gvozdenog Čoveka, Tora, Kapetana Amerike i Hulka. Iako su se držali odvojeni jedni od drugih, Marvel ih je okupio u "Osvetnicima" iz 2012. godine koji je doživeo ogroman uspeh. Sve to je naravno udarilo temelj za fazu dva.

2. Fazu dva bukvalno čine nastavci gorepomenutih filmova - Gvozdeni čovek 3, Tor 2, Kapetan Amerika 2 su projekti iz ove faze koji su se nastavili nakon događaja iz "Osvetnika". I dok su Tor i Kapetan Amerika zaista bili sjajni, Gvozdeni čovek 3 je bio prvi pravi promašaj. Međutim sa fenomenalnim uspehom "Čuvara Galaksije" i planiranim "Osvetnicima 2", Marvel je postao nezaustavljiva sila.

3. Fazu tri će činiti filmovi između 2016. i 2019. godine sa devet projekata koji će uključivati sve zasebne franšize kao i neke nove kao što su Doctor Strange i Black Panther.

Šlag na toj Marvelovoj torti je zaseban univerzum "X-men" filmova koji je imao svojih poteškoća, ali sa podmlađenom ekipom vraća se na put. A ne zaboravimo i tu "cherry on the top", a ta metaforička višnjica je veoma uspešna serija "Agenti ŠTITA" koji su ušli u svoju 2. sezonu na ABC i, sudeći prema kritikama, postaju sve bolji i bolji. Najavljena je i serija "Agent Karter" kao i nekoliko Netlix projekata u narednim godinama.

Ne treba ni govoriti da je Marvel našao bukvalnu zlatnu žicu i da zaista niže uspehe poslednjih godina.

Na drugoj strani je još jedan gigant - DC comics. Ova kompanija nam je donela heroje kao što su Betmen i Supermen, ali u priči o objedinjenim univerzumima DC comics kaska za svojim konkurentom. Naime, DC se uvek fokusirao na ideju franšiza. Betmen i Supermen su imali nekoliko pokušaja, a najslavnija je trilogija Kristofera Nolana o Betmenu, koja je ujedno i vrhunac kinematografije u ovom žanru. Svakako da je i ovde bilo promašaja, pa se tako svi još uvek s mukom sećaju "Catwoman" sa Hali Beri, "Povratka Supermena" sa Brendonom Rautom ili "Green Lantern" sa Rajanom Renoldsom. Supermen je dugo čekao na adaptaciju, a "Man of Steel" je neslavno prošao i kod kritičara i kod publike. A onda je došla i najava da će Ben Aflek glumiti Betmena u DC kinematografskom univerzumu. Sa svime time, problemi DC-a su zaista nezaobilazni.

Problemi nisu nerešivi, ali DC je odlučno stao iza "Man of Steel" i Henrija Kavila kao Supermena. Ideja je bila čista diferencijacija između DC i Marvela, pa je tako DC odlučio da filmovi budu mračniji, s manje šarma, harizme i humora koji krasi Marvelove junake. Na drugoj strani, DC se odlučio da odvoji TV i filmske univerzume, tako da su najavili da ne možemo očekivati likove iz "Strele" i "Fleša" na velikom ekranu. A onda, kao poslednji ekser u ovom "kovčegu", DC je odlučio da nam predstavi plan do 2020. godine sa 10 filmova između 2016. i 2020. godine. Pauza od 3 godine između "Man of Steel" i "Batman v Superman" je gotovo pogubna. Ali, filmovi o "Wonder woman", "Flash" i "Aquaman" mogu se pokazati kao džekpot.

Zajednički problem i Marvela i DC je veoma jednostavan. U narednih 5 godina, fanovi će imati prilike da vide oko 20 filmova, ne računajući Marvelove projekte kao što su "X-men" ili "Spiderman" ili DC televizijske projekte na Netlixu. Dakle, tržište će nesumnjivo u jednom trenutku biti prezasićeno filmovima o strip junacima koji mogu da budu dobri do određene granice. Oba giganta treba da paze jer kada budemo imali po 3-4 filma godišnje o superherojima, neko će zasigurno posustati. Pitanje je samo ko.

Marvel ili DC? Tor i Kapetan Amerika protiv Betmena i Supermena? Lagani filmovi sa puno humora ili mračnije obrade? Svakako da će biti tu za svakoga, ali koji film vi očekujete? Da li će ljubitelji filmova uživati u ovim projektima, ili će se ovo pokazati kao kobna greška? Kao i uvek, sva mišljenja su dobrodošla...
Last edited by Zunni on 04 Nov 2014, 18:54, edited 1 time in total.

Teliar Draconai
Skandal Sedai
Skandal Sedai
Majstor Tkač
Majstor Tkač
Kuća Martel - Mirosani vitez
Reactions:
Deli vezu sa: Ninielom Sedai iz Zelenog Ađaha

Re: Sudar strip titana: DC v Marvel

Postby Teliar Draconai » 04 Nov 2014, 01:28

Daredevil je Marvel Comics...

Nego, meni se čini da će DC posustati prvi, opet. Najvećim delom baš zbog franšiznog pristupa. Iako su im likovi u neku ruku impresivniji nego Marvelovi, DC neće moći da se nosi sa integrisanim univerzumom koji Marvel pravi kroz skoro sve medije. Isto tako, Marvel stvara kontinuiranu priču, koja je primamljivija nego iscepkani scrapbook DC-a. I meni lično, sa tehnološke strane je Marvel daleko bolji.
jedva čekam da vidim Strange-a.

Možemo biti samo ono što smo. Niti više, niti manje.
[hr]
Telijeve igrarije u tamnici

Zunni
PLIV Moderator
PLIV Moderator
Prihvaćeni
Prihvaćeni
Reactions:

Postby Zunni » 04 Nov 2014, 01:47

Da, Teli, u pravu si... Nekako mi um sleteo sa Afleka na Daredevil-a... Nisam dobro pregledao šta pišem, ispraviću to...

Nekako moram da se složim. Ovaj plan je od samog početka osuđen na propast, a da ne pričamo o neinteresantnim likovima kao što je Akvamen, ili propasti koju je doživeo "Green lantern". Ajde da kažem da Supermen i Betmen imaju šta je potrebno da nose franšizu, ali svakako je to daleko od kohezivnosti koja postoji u celokupnom Marvelovom stvaralaštvu. Ne znam, možda ovaj "ozbiljniji, mračniji" pristup bude funkcionisao, ali nešto nisam ubeđen.

Uh, da... Zaboravih... Evo i trejlera za Avengers: Age of Ultron

https://www.youtube.com/watch?v=tmeOjFno6Do

Nur al'Mersen
Aes Sedai Žutog Ađaha
Aes Sedai Žutog Ađaha
Reactions:

Postby Nur al'Mersen » 04 Nov 2014, 17:13

Ja obožavam ove filmove! XD
Mogu sve da ih gledam po više puta ako treba! :D
X-Mene pogotovu! :D
Po mom skromnom mišljenju, Marvel je bolji! I navijam za njega :D

Ne znam zašto je Iron Man 3 promašaj? Ne sećam se baš sad celog filma ali bio je dobar koliko mi sećanje služi XD

Image Not today.

Zunni
PLIV Moderator
PLIV Moderator
Prihvaćeni
Prihvaćeni
Reactions:

Postby Zunni » 04 Nov 2014, 18:52

Ja obožavam ove filmove! XD
Mogu sve da ih gledam po više puta ako treba! :D
X-Mene pogotovu! :D
Po mom skromnom mišljenju, Marvel je bolji! I navijam za njega :D

Ne znam zašto je Iron Man 3 promašaj? Ne sećam se baš sad celog filma ali bio je dobar koliko mi sećanje služi XD
Iron Man 3 je generalno loš film i trenutno najslabija karika cele franšize (a uvek sam mislio da će to biti Kapetan Amerika). Film je zaista bio katastrofalno loš, i Marvelu preostaje da malo poradi na "Iron Man" franšizi i malo prepravi gde je potrebno.

Interesantno mi je da Marvel bukvalno ima dva univerzuma. Marvelovi studiji snimaju Osvetnike i taj univerzum dok "20th century FOX" ima prava na X-men franšizu. Sve to ne bi bilo tako čudno, da nije fenomenalno apsurdne situacije koja se stekla kada je Quicksilver uključen u "Osvetnike 2". Naime, radi sukoba interesa, dva studija su morala da se dogovaraju i prave akrobatske pravničke zavrzlame kako bi držala 2 Univerzuma odvojena. Naime, Quicksilver nije smeo da pominje X-men u Osvetnicima, niti Osvetnike u X-men. Quicksilver nikada ne bi mogao da bude nazvan mutantom, itd... Kada su oba tima shvatila da je ovo virtuelno nemoguće, odlučilo se da Marvel studio ima svoju, a FOX svoju verziju Quicksilvera. Evan Piters, koji glumi Quicksilvera u "X-men: Days of the Future Past" je tako izbačen iz "Osvetnika", i time će se u ovoj ulozi pojavljivati samo u "X-men" franšizi, dok će Eron Tajler-Džonson glumiti u "Osvetnicima 2" kao Quicksilver. Jeste pomalo smešno, ali kada su milioni u pitanju, ne treba se zezati. Tako da će "Osvetnici" i "X-men" nastaviti da budu odvojeni univerzumi. Iako moram priznati da bi spajanje ova 2 Univerzuma bio fenomenalan.

Teliar Draconai
Skandal Sedai
Skandal Sedai
Majstor Tkač
Majstor Tkač
Reactions:

Postby Teliar Draconai » 04 Nov 2014, 20:29

Mislim da je neizvodljivo da se univerzumi spoje kvalitetno jer je x-men univerzum sjeban sa kontinuitetom do srži. Ne znam ni kako će Spajdija da ubace.

[hr]

Zunni
PLIV Moderator
PLIV Moderator
Prihvaćeni
Prihvaćeni
Reactions:

Postby Zunni » 04 Nov 2014, 22:59

Mislim da je neizvodljivo da se univerzumi spoje kvalitetno jer je x-men univerzum sjeban sa kontinuitetom do srži. Ne znam ni kako će Spajdija da ubace.
Mislim da je X-men: Days of the future past ispravio dosta grešaka u kontinuitetu, iako i dalje postoje. Najbolje od svega, X-men 3 se nikada nije ni desio :). Za Spajdermena takođe pojma nemam...

Najveći problem nije kontinuitet već činjenica da su X-men i Osvetnici projekti 2 različita studija.

Teliar Draconai
Skandal Sedai
Skandal Sedai
Majstor Tkač
Majstor Tkač
Reactions:

Postby Teliar Draconai » 04 Nov 2014, 23:39

To nije toliki problem. Marvel radi na preuzimanju svih svojih likova.

[hr]

Erin Navan
Zagađenje
Zagađenje
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Aes Sedai Smeđeg Ađaha
Kuća Martel - Naslednik
Kuća Martel - Naslednik
Reactions:
Bank: Locked

Postby Erin Navan » 06 Nov 2014, 01:21

Obožavam superheroje, mada više na filmu, nego u stripu.
Off Topic
Ne volim američke stripove, nekako mi nikad nisu legli. Ali zato italijanske obožavam.
Elem... Uvek glasam za Marvela. Mada volim Supermena, i mada to jesu prvi filmovi o sa nekim superherojem koje sam gledala, nekako mi je Marvelov projekat više legao.
Nedavno smo reprizirali sve filmove iz ove grupe koju je Zunni pominjao - Marvelov filmski univerzum, a sve u svrhu pripreme za novu sezonu Agenata Š.T.I.T.A. koje rado gledamo.
Kapetan Amerika mi je iznenađujuće dobro pao (sad sam ga gledala prvi put), i Ironman mi je bio dobar, Hulk mi je bio malo monoton, ali su me zato Čuvari galaksije totalno smorili.
Spajdermen mi nikad nije legao, da li zato što mi glumac ide na živce, ili cela priča, nisam sigurna.
Što se tiče DC-ja... Betmen mi je OK, makar ovi sa Bejlom, mada, meni je bio dobar i Majkl Kiton.
Ali u svakom slučaju, radujem se svemu novom što dolazi od Marvela.

Image
Sestra bliznakinja Neba al' Niladrijela.
Noli turbare planetas meas!
"Crazy is relative." SW

Nur al'Mersen
Aes Sedai Žutog Ađaha
Aes Sedai Žutog Ađaha
Reactions:

Postby Nur al'Mersen » 06 Nov 2014, 16:53

Šta su Čuvari galaksije? :D
Ma, ja volim sve superheroje! I Marvelovce i DCovce, mada nemam pojma koji su koji! XD Nisam čitao stripove :P

Image Not today.

Zunni
PLIV Moderator
PLIV Moderator
Prihvaćeni
Prihvaćeni
Reactions:

Postby Zunni » 06 Nov 2014, 19:23

Šta su Čuvari galaksije? :D
Ma, ja volim sve superheroje! I Marvelovce i DCovce, mada nemam pojma koji su koji! XD Nisam čitao stripove :P
Čuvari galaksije (Guardians of the Galaxy) je Marvelov film rađen po istoimenom stripu.

Evo ti malo uopštenije liste...

X-men i Osvetnici (Kapetan Amerika, Gvozdeni čovek, Tor, Crna udovica, Hulk), Spajdermen i Daredevil sa Agentima ŠTITa - to je MARVEL

Treba imati na umu da postoje suštinski 3 Marvelove franšize:

1. Osvetnici - sa svim povezanim filmovima i Agentima ŠTITa na TV-u
2. X-men serijal
3. Spajdermen

Što se DC comicsa tiče, tu su Supermen, Betmen, Akvamen, Green Lantern, Wonder Woman - takozvana Justice League.

Nur al'Mersen
Aes Sedai Žutog Ađaha
Aes Sedai Žutog Ađaha
Reactions:

Postby Nur al'Mersen » 06 Nov 2014, 20:19

Od Marvela sam sve gledao. Nisam siguran za Daredevila samo XD (ah ni seriju Agenti štita :D)

A od DCa sam gledao Supermena (nikako da odgledam ovog najnovijeg), Betemna (mislim da sam sve filmove koji su rađeni) i Zeleni fenjer (šta god da su hteli XD)
Mogao bih da pogledam i ova dva? :D

Image Not today.

Zunni
PLIV Moderator
PLIV Moderator
Prihvaćeni
Prihvaćeni
Reactions:

Postby Zunni » 10 Nov 2014, 00:02

Daredevila slobodno preskoči... Postoji razlog zašto su se ljubitelji stripova zgražavali nad činjenicom da je Ben Aflek izabran za Betmena, a Daredevil je prvi i osnovni razlog za to.

Agente ŠTITa preporučujem. Serija je bolja sa svakom epizodom.

Novi Supermen je pa... ne baš najbolji... Green Lantern je jadan...

Nur al'Mersen
Aes Sedai Žutog Ađaha
Aes Sedai Žutog Ađaha
Reactions:

Postby Nur al'Mersen » 10 Nov 2014, 08:29

Ma Green Lantern je totalno meeeh.
Jel Dardevil onaj crveni sa rogovima i ogromnom rukom? XD

Image Not today.

Teliar Draconai
Skandal Sedai
Skandal Sedai
Majstor Tkač
Majstor Tkač
Reactions:

Postby Teliar Draconai » 10 Nov 2014, 08:56

Ne, to je Hellboy.

[hr]

Return to “Bioskop”