Vreme i mentalitet...

Shaaxan
Rat
Rat
Aes Sedai Belog Ađaha
Aes Sedai Belog Ađaha
Reactions:
Cash on hand: Locked

Vreme i mentalitet...

Postby Shaaxan » 13 Apr 2015, 23:52

Naime danas zapoceh zanimljivu pricu na Fejsbuku sa svojom (paz' sad ovo) tetkom o mentalitetu naseg naroda u smislu vremena pa mi ona posla zanimljiv video zanimljive ilustracije jednog socioloskog istrazivanja/predavanja na temu shvatanja vremena.
Video traje 10 minuta i preporucujem da ih odvojite da ga pogledate.
Istina ne kaze on nista novo i inventivno ali predstavi to na jako zanimljiv nacin pame zanima kakva su vasa razmisljanja o tome.
https://www.youtube.com/watch?v=A3oIiH7BLmg

Takodje kopiracu ovde ispod svoj komentar na ovo sa Fejsbuka pa raspredajte slobodno :)

Istina je da kod nas generalno dosta vlada hedonisticki mentalitet "zivi u momentu a o buducnosti brini u buducnosti". Sa druge strane mislim da se danas sve vise to na neki nacin "izbija" ljudima iz glava jer znam dosta ljudi koji prave realne planove za buducnost i drze ih se. Bez obzira da li taj plan bio da nagule odavde u nekom periodu zivota ili taj plan bio zenidba/udadba ili ganjanje neke stele za posao u drzavnoj firmi...
Kroz price sa raznim ljudima pocinjem da uvidjam da se u poslednje vreme dosta izbacuje taj aspekt hedonizma i da ljudi pocinju da shvataju da od beskonacnog blejanja na kafama nemaju nista.
E, ovde dolazi u pricu jedna druga stvar o kojoj sam pre manje od mesec dana pricao sa devojkom i jednim kolegom - taj aspekt zivenja u proslosti, tradicije i porodice koji mi na Balkanu imamo u 90% slucajeva dobro razvijen. Taj osecaj pripadanja i porodice i, na neki nacin definisanja kroz porodicu i neke obicaje, kakvi god da su i, samim tim teskoce odvajanja od porodice bez obzira da li to bilo za studij/posao u inostranstvu ili za zenidbu/udaju u inostranstvu.
Mislim da i taj aspekt za dosta mladih pravi otezavajucu okolnost kada je u pitanju taj neki "klik" koji mislim da je potreban da bi se pocelo iole ozbiljnije razmisljati o buducnosti. A, realnost nam je nazalost takva da 99% mladih koji imaju dovoljno mozga da o buducnosti razmisljaju unapred takodje ima dovoljno mozga da shvati da "buducnost" postoji samo van granica...

Image
Aes Sedai od Belog Adjaha

Return to “Pričaonica”